Nyhet! Artinventering i Lillån under vecka 26

Tisdag 24 juni och torsdag 26 kommer en miljökonsult och hjälper oss med inventering av fiskarter i Lillån. Inventeringen sker med så kallat elfiske, som är skonsamt för fiskarna.

I slutet av förra året fick Naturskyddsföreningen i Vänersborg beviljade projektmedel från vår riksorganisation för två dagars elfiske. Det här är en del av vårt projekt om att skapa ett kommunalt naturreservat längs Lillån. Här kan du läsa mer om senaste samrådsmötet med Vänersborgs kommun och andra händelser i projektet.

Hur går elfiske till?

Elfiske är en metod som går ut på att undersöka fiskebeståndens storlek och sammansättning. Man använder elektrisk ström för att bedöva fisk, så att de kan samlas in, undersökas och sedan släppas tillbaka. Läs mer hos Miljöteknik i Väst, som är den konsult som hjälper oss med inventeringen.

Jämföra med tidigare inventering i Lillån

År 2020 genomfördes elfiske senast i Lillån. Nu får vi nya data som vi kan jämföra med, samt ha med i kommande arbete tillsammans med Vänersborgs kommun avseende naturreservat.

Här är en bild på ungefärliga platser där elfisket skedde 2020.

Karta Lillån artinventering elfiske 2020 Vänersborg

Mörkblå streck avser platser för elfisket.

Har du frågor om projektet eller elfisket kan du kontakta Kim på 070-223 25 46.